Jak radzić sobie z przebarwieniami


przebarwienia

Przebarwienia są wynikiem zmian pigmentacyjnych w skórze. Do przyczyn ich powstawania zalicza się: długą ekspozycję na słońce, zaburzenia hormonalne ( w ciąży, przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej, towarzyszące chorobom narządów płciowych), choroby tarczycy, wątroby i nadnerczy, niedobór witaminy D, stany zapalne skóry, trądzik zapalny, alergie, kosmetyki, leki i zioła uczulające na promienie UV.

Przebarwienia dzieli się na kilka rodzajów:

piegi (delikatne plamki, rozsiane na twarzy, dekolcie, rękach, dłoniach)

melasma (ostuda) (plamy na czole, bokach policzków, pod nosem – w ciąży, przy antykoncepcji hormonalnej, chorobach wątroby)

plamy soczewitowate (starcze) – u osób starszych

przebarwienia pozapalne – przy trądziku zapalnym, po zabiegach złuszczających

Przebarwienia można rozjaśniać kosmetykami w domu oraz zabiegami w gabinecie kosmetycznym czy dermatologicznym (kwasy o różnej sile, mikrodermabrazja, mikronakucia, laser). Ważne jest, by latem unikać słońca i stosować filtry przeciwsłoneczne o wysokim faktorze SPF 30, 50. Kosmetyki rozjaśniające powinno aplikować się wieczorem, a w dzień krem z filtrem. Istotne jest także, aby po zabiegach złuszczających nie wystawiać się na promienie UV – spowoduje to silniejsze przebarwienia !

Często kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną, nie mają świadomości, że muszą unikać przebywania na słońcu, gdyż grożą im głębokie przebarwienia, które długo się usuwa. W ciąży również jesteśmy narażone na ciemniejące plamy, gdyż nasze hormony zwiększają produkcję melaniny w skórze.

Kosmetyki z kwasami (najczęściej z AHA, BHA, PHA), z wyciągami ziołowymi (dziurawca, bergamotki, arcydzięgla, nagietka, rumianka, arniki, ruty, krwawnika a nawet skrzypu polnego – również napary czy suplementy) uwrażliwiają skórę na zmiany barwnikowe.

Mitem jest, że promienie UV leczą trądzik i stany zaplane. W momencie opalenia skóry zmiany skórne optycznie nikną a skóra się przesusza, co daje mylny efekt gładszej i czystszej skóry. Po okresie letnim nasila się stan trądzikowy, ponieważ promienie UV pobudzają ten proces, a dodatkowo wygojone krosty zostawiają plamy barwnikowe.

Pod koniec sierpnia i od września zapraszamy serdecznie na walkę z przebarwieniami, jeśli będą stanowiły duży problem, nie dający usunąć się domowymi sposobami.

pozdrawiam

Bożena Rejner

(1) Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*