Jak radzić sobie z przebarwieniami


przebarwienia

Przebarwienia są wynikiem zmian pigmentacyjnych w skórze. Do przyczyn ich powstawania zalicza się: długą ekspozycję na słońce, zaburzenia hormonalne ( w ciąży, przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej, towarzyszące chorobom narządów płciowych), choroby tarczycy, wątroby i nadnerczy, niedobór witaminy D, stany zapalne skóry, trądzik zapalny, alergie, kosmetyki, leki i zioła uczulające na promienie UV.

Przebarwienia dzieli się na kilka rodzajów:

piegi (delikatne plamki, rozsiane na twarzy, dekolcie, rękach, dłoniach)

melasma (ostuda) (plamy na czole, bokach policzków, pod nosem – w ciąży, przy antykoncepcji hormonalnej, chorobach wątroby)

plamy soczewitowate (starcze) – u osób starszych

przebarwienia pozapalne – przy trądziku zapalnym, po zabiegach złuszczających

Przebarwienia można rozjaśniać kosmetykami w domu oraz zabiegami w gabinecie kosmetycznym czy dermatologicznym (kwasy o różnej sile, mikrodermabrazja, mikronakucia, laser). Ważne jest, by latem unikać słońca i stosować filtry przeciwsłoneczne o wysokim faktorze SPF 30, 50. Kosmetyki rozjaśniające powinno aplikować się wieczorem, a w dzień krem z filtrem. Istotne jest także, aby po zabiegach złuszczających nie wystawiać się na promienie UV – spowoduje to silniejsze przebarwienia !

Często kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną, nie mają świadomości, że muszą unikać przebywania na słońcu, gdyż grożą im głębokie przebarwienia, które długo się usuwa. W ciąży również jesteśmy narażone na ciemniejące plamy, gdyż nasze hormony zwiększają produkcję melaniny w skórze.

Kosmetyki z kwasami (najczęściej z AHA, BHA, PHA), z wyciągami ziołowymi (dziurawca, bergamotki, arcydzięgla, nagietka, rumianka, arniki, ruty, krwawnika a nawet skrzypu polnego – również napary czy suplementy) uwrażliwiają skórę na zmiany barwnikowe.

Mitem jest, że promienie UV leczą trądzik i stany zaplane. W momencie opalenia skóry zmiany skórne optycznie nikną a skóra się przesusza, co daje mylny efekt gładszej i czystszej skóry. Po okresie letnim nasila się stan trądzikowy, ponieważ promienie UV pobudzają ten proces, a dodatkowo wygojone krosty zostawiają plamy barwnikowe.

Pod koniec sierpnia i od września zapraszamy serdecznie na walkę z przebarwieniami, jeśli będą stanowiły duży problem, nie dający usunąć się domowymi sposobami.

pozdrawiam

Bożena Rejner

(1) Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*